از هفته گذشته و همزمان با آغاز حمله رژیم صهیونیستی به غزه، تحلیل‌های گوناگونی از هدف و انگیزه اصلی این رژیم از انجام چنین کاری ارائه شده است. در راستای همین گمانه‌زنی‌ها، روزنامه «هاآرتص» امروز با انتشار تحلیلی مدعی شده اقدام اخیر علیه غزه، آماده‌سازی فضا برای حمله احتمالی به ایران بوده است.

به گزارش «تابناک»، روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» در مطلبی با اشاره به حمله اخیر رژیم صهیونیستی به غزه می‌نویسد: بیشتر مردم و تحلیلگران در روزهای اخیر، این موضوع را به انتخابات آتی پارلمانی در اسرائیل ربط داده‌اند؛ هرچند گاهی جنگ، راهی برای دست و پنجه نرم کردن با مسائل داخلی شناخته می‌شود، دودی که این هفته در غزه به آسمان بلند شد، ربطی به انتخابات اسرائیل ندارد.

در عوض، به باور این روزنامه، می‌توان حمله به غزه را بخشی از یک برنامه جدید و عمده دانست که توجه این رژیم را به سمت شرق و برنامه هسته‌ای ایران معطوف می‌کند.

هاآرتص می‌نویسد: برای درک بهتر این موضوع، باید به اندکی پیشتر نگاه انداخته و به موضع‌گیری‌های نتانیاهو و سخنان وی در اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل توجه کنیم.

وی در آن سخنرانی با ترسیم خط قرمز مورد نظر خود برای برنامه هسته‌ای ایران، بهار یا تابستان آینده را زمانی دانست که ایران می‌تواند به توانایی لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای دست یابد.

به باور تحلیلگر این روزنامه، حتی انتخابات زودهنگام پارلمانی اسرائیل نیز به طور بسیار نزدیکی با خط قرمز هسته‌ای نتانیاهو ارتباط دارد. در حقیقت، نتانیاهو می‌خواهد با فراغ بال و فارغ از دغدغه‌های انتخاباتی، برنامه خود در قبال ایران را پیش ببرد و به همین دلیل، انتخابات را زود‌تر از زمان رسمی آن برگزار خواهد کرد.

در این زمینه، باید خاطرنشان کرد که موضع نخست وزیر و وزیر جنگ، چندان با هم متفاوت نیست. هر دوی آن‌ها ناظر آنچه در منطقه می‌گذرد، هستند و اسرائیل را به مانند «ویلایی در جنگل» در نظر می‌گیرند. این دو، هم از نظر سیاسی و هم از نظر تحلیلی، یک جفت باقی می‌مانند و موضوع ایران در بالاترین دستور کار این دو باقی خواهد ماند.

بنا بر این گزارش، ایهود باراک تاکنون بار‌ها درباره گزینه حمله احتمالی به ایران سخن گفته و حتی شمار کشته‌های اسرائیلی را نیز برآورد کرده است؛ افزون بر این، هنگامی که وی می‌گوید هیچ کس صرفاً به سامانه دفاع موشکی چون «گنبد آهنین» وابسته نمی‌ماند، قاعدتاً باید برنامه نظامی دیگری نیز برای وی مطرح باشد.

در ادامه مطلب هاآرتص آمده است، احتمال دارد پاسخ این مسأله مرتبط با حمله به غزه باشد. نتانیاهو در سخنرانی خود در «کنست» در ماه مارس اظهار داشت: «دیر یا زود، پایگاه ترور ایران در غزه ریشه‌کن خواهد شد... غزه خط مقدم ایران است». وی مدعی شد هیچ رهبری، از جمله وی، چنین چیزی را نخواهد پذیرفت.

در نتیجه، می‌توان عملیات کنونی در غزه را «عملیات کوچک جنوبی ایران» دانست، زیرا به منظور فلج کردن جناح جنوبی ایران طراحی شده است. در این راستا، عملیات بعدی نیز «عملیات کوچک شمالی ایران» خواهد بود و برای از میان بردن جناج شمالی ایران در لبنان انجام خواهد گرفت.

پس از آن، نتانیاهو با فراغت یافتن از موشک‌های این دو جناح، خواهد توانست «عملیات بزرگ ایران» را آغاز کند.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات