تبلیغات
** ایران ** - مذاکرات ایران و ۱+۵ در ژنو آغاز شد

مذاکرات ایران و ۱+۵ در ژنو آغاز شد

نویسنده : فرزند ایران 1392/07/23 12:29  •    ارسال شده در: خبرهای داغ

مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در شرایطی در ژنو آغاز شده که به باور بیشتر ‌ناظران داخلی و خارجی، بخت پیشرفت گفت‌و‌گو‌ها، این بار بیش از دفعات گذشته است. پیش از آغاز مذاکرات، دو طرف سخنی از محتوای توافقات به میان نیاورده بودند؛ اما گفته می‌شود جمهوری اسلامی ایران پیشنهادی جامع ‌به طرف مقابل‌ خواهد داد.

به گزارش «تابناک»، مذاکرات ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ دقایقی پیش در ساختمان سازمان ملل در ژنو آغاز شده است. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ریاست هیأت ایرانی را در این مذاکرات بر عهده دارد. هرچند قرار است وی تنها در جلسه آغازین شرکت داشته باشد و پس از آن، عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه مسئولیت هدایت مذاکرات را بر عهده خواهد گرفت. 

ظریف روز گذشته و در بدو ورود به این شهر در جمع خبرنگاران از آماده شدن طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی به ۱+۵ در نشست ژنو خبر داد و گفت که این طرح چارچوبی است برای راه حل که به طرف مقابل ارائه می‌دهیم و این چارچوب باید مورد بررسی قرار گرفته و جزئیات آن توسط همکاران ما مورد مذاکره قرار گیرد. 
ظریف خاطرنشان کرد: من و همکارانم این آمادگی را داریم که اگر ملاحظه‌ای یا سوالی وجود داشته باشد این سوال‌ها را پاسخ دهیم. 

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به این پرسش که آیا در این طرح پیشنهادی چارچوب زمانی تعریف شده، پاسخ داد: مبنای طرح ما زمان است. معتقدیم یکی از روش‌های ایجاد اعتماد این است که زمان را باز نگذاریم و در یک بازه زمانی محدود مذاکرات را پیش ببریم که هیچ یک از طرف‌ها احساس نکنند که طرف دیگر می‌خواهد با وقت کشی برخی از اهداف جانبی را به پیش ببرد و به همین خاطر ما یک چارچوب زمانی را تعیین کردیم. 

وی ادامه داد: قبل از این گفتم که ما فکر می‌کنیم حداکثر تا یک سال می‌توانیم به مرحله نهایی اجرای طرح برسیم. البته طرح ما مراحل مقدماتی، مراحل میانی و یک مرحله نهایی دارد. 

ظریف گفت: فکر می‌کنم بتوانیم مراحل مقدماتی را تا شش ماه اجرا کنیم و حتی امکان اجرای زود‌تر آن نیز هست. ۱+۵ به دلیل ساز و کارهای داخلی زمان بیشتری نیاز دارند و باید این موارد را در نظر بگیریم. 

وی گفت: معتقدم ظرف حداکثر یک سال می‌توانیم موضوع هسته‌ای ایران را به موضوع عادی در آژانس تبدیل کنیم؛ البته این به شرطی است که حسن نیت در طرف مقابل وجود داشته باشد. 

محمدجواد ظریف در ارزیابی‌اش از این دور از مذاکرات، این مذاکرات را مرحله جدیدی خواند و گفت: این اولین دور گفت‌وگوهای ایران و ۱+۵ بعد از اجلاس وزرا در نیویورک است و این اولین آزمایش برای ما خواهد بود که میزان جدیت اعضای ۱+۵ را بسنجیم. 

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین تأکید کرد که مبنای ما در مذاکرات امتیاز دادن و امتیاز گرفتن نیست.

ظریف و کا‌ترین اشتون دیشب نیز در محل اقامتگاه سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل در ژنو بر سر میز شام به رایزنی و تبادل نظر پرداختند. 

 «سیدعباس عراقچی» معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه، «مجید تخت روانچی» معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه، «حمید بعیدی‌نژاد» مدیرکل سیاسی و امور بین الملل وزارت خارجه، «داود محمدنیا» مشاور حقوقی وزیر امور خارجه و «محمد امیری» مدیرکل امور پادمان‌های سازمان انرژی اتمی اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با گروه ۱+۵ هستند. 

ریاست گروه ۱+۵ را نیز «کا‌ترین اشتون» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عهده دار است.
 
 «وندی شرمن» نماینده دولت آمریکا، «سرگئی ریابکوف» نماینده فدراسیون روسیه، «ژاک اودیبر» نماینده فرانسه، «هانس دیتر لوکاس» نماینده دولت فدرال آلمان و «سایمون گس» نماینده دولت انگلیس در این مذاکرات حضور دارند. 

پکن، «وانگ مین» سفیر سابق این کشور در سازمان ملل متحد را راهی ژنو کرده است. پیش از این «ما جائو شو» دستیار وزیر امور خارجه چین نمایندگی این کشور را در گروه ۱+۵ برعهده داشت که اکنون سفیر این کشور در استرالیاست. 

11:24/ روزنامه وال استریت ژورنال امروز با انتشار گزارشی، به بخش هایی از پیشنهاد جدید آمریکا به ایران اشاره کرده است. به نوشته این روزنامه، بر اساس پیشنهاد جدید آمریکا، تأسیسات غنی سازی اورانیوم در ایران به کار خود ادامه خواهند داد. روزنامه «تایمز اسرائیل» به این موضوع واکنش نشان داده و ادعا کرده طرح چنین پیشنهادی، آمریکا را در تقابل با رژیم اسرائیل و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس قرار خواهد داد. 

11:35/ طبق گزارش ها، قرار است بسته پیشنهادی ایران در مذاکرات ژنو با عنوان «پایانی بر یک بحران غیر ضروری؛ آغازی برای افق های جدید» به طرف مقابل ارائه شود. 

11:40/ بس از گرفتن عگس یادگاری توسط خانم اشتون و آقای دکتر ظریف، دور اول گفتگوها ساعت 9:53 دقیقه به وقت محلی رسما آغاز شد.

12:30/ نشست خبری مایکل مان سخنگوی مسئول دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تا دقایقی دیگر در محل مذاکرات هسته ای آغاز خواهد شد.

12:45/ دوطرف مذاکره برای اولین بار بدون مترجم و به زبان انگلیسی با هم مذاکره کردند.

12:46/ نشست خبری مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون آغاز شد. وی گفت: دیشب آقای ظریف و خانم اشتون درباره مذاکرات امروز گفتگو کردند. مذاکرات امروز هم ساعت 10 صبح آغاز شده ولی هنوز از محتوای آن خبر ندارم. با این حال، وی افزود ایران صبح امروز بسته پیشنهادی خود را ارائه کرده است. 

12:58/ سخنگوی کاترین اشتون افزود فضای مذاکرات بسیار مثبت است. مایکل مان گفت:‌ «من امیدوارم دو روز بسیار ثمربخش و فرصتی برای بررسی پیشنهادهایی که بر روی میز گذاشته‌ایم و همچنین ایده‌هایی که از طرف ایران ارائه می‌شود، داشته باشیم. ما با خوشبینی محتاطانه اما با عزمی راسخ به ژنو آمده‌ایم و زمان دستیابی به نتایجی ملموس فرا رسیده است». 

13:27/ یک مقام آمریکایی گفت: هرگونه کاهش تحریم‌ها متناسب با پیشنهادی خواهد بود که ایران در این مذاکرات روی میز خواهد گذاشت. این مقام که خواسته نامش فاش نشود، در گفت و گو با «وال استریت ژورنال» گفته: همانگونه که باراک اوباما در نشست مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد، ما خواهان احترام به حقوق مردم ایران مبنی بر دستیابی به برنامه صلح‌آمیز هسته‌یی هستیم. مساله مهم در این باره این است که عملکردها بسیار مهم هستند. وی ادامه داد: ما امیدواریم که لحن مثبتی که در نیویورک حاکم بود را به مرحله عمل برسانیم.

13:55/ مذاکرات ایران و گروه 1+5 که امروز سه شنبه ساعت 11:20 دقیقه به وقت تهران (9:50 دقیقه به محلی ژنو) در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو در سطح مدیران سیاسی کشورها برگزار شده بود، بعد از حدود دو ساعت، دقایقی پیش به پایان رسید. دور بعدی بعد از ظهر امروز برگزار می‌شود.

14:02/ سیدعباس عراقچی پس از پایان دور اول مذاکرات امروز ایران و ۱+۵ در ژنو گفت: فضای مذاکرات مثبت بود. عراقچی  گفت: کلیات طرح ایران مطرح شد؛ جزئیات در جلسه بعد از ظهر که در سطح معاونین است مطرح می‌شود. عراقچی اظهار داشت: این طرح محرمانه است و محرمانه باقی می ماند تا مذاكرات به نتیجه برسد. 

14:26/ جلسه عصر مذاکرات ساعت ۱۴:۳۰ به وقت محلی برگزار می‌شود.

14:47/ ظریف و اشتون در جلسه بعدازظهر معاونان حضور ندارند.

14:49/ عراقجی گفت لغو تحریم‌ها بستگی به اعتمادسازی میان طرفین دارد/ تا زمان ایجاد اعتماد احتمال 'تعلیق' تحریم‌ها وجود دارد/ همه چیز بصورت گام به گام اجرا خواهد شد.

14:51/ مری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که عضو هیات این کشور در مذاکرات هسته‌یی ایران و 1+5 است، درباره احتمال دیدار دوجانبه هیات ایرانی و آمریکایی در حاشیه مذاکرات ژنو گفت: تاکنون برنامه‌ای برای دیدار دوجانبه میان ایران و آمریکا در نظر گرفته نشده است.

عراقچی نیز در پاسخ به این پرسش که طرف آمریکایی پیشنهاد ملاقات با طرف ایرانی را مطرح کرده است گفت: درخواست ملاقات های دو جانبه در حاشیه چنین نشست هایی معمول است اما تاکنون نه ما و نه طرف آمریکایی این درخواست را نداشتیم. البته من صبح امروز پیش از شروع مذاکرات یک نشست با نماینده روسیه به درخواست این کشور داشتم و در صورت ضرورت دیدار های دیگر هم انجام می شود و احتمالا دیدار دیگری هم با آقای ریابکوف نماینده روسیه امشب داشته باشم.

16:12/ دور دوم مذاکرات ژنو لحظاتی پیش آغاز شد. دور دوم مذاکرات لحظاتی پیش به ریاست سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز شد.

17:04/ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خبر داد که آمریکا از برگزاری نشست با ایران در حاشیه نشست ژنو استقبال می‌کند.

17:10/ سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه: درخواست از ایران برای انتقال اورانیوم غنی‌شده خود به خارج از کشور نباید به عنوان پیش‌شرط از سوی غرب مطرح شود/ عدم تمایل تهران برای گفتگو درباره اورانیوم غنی‌شده 20 درصدی خود، مانعی برای مذاکرات با گروه 1+5 نیست.

18:15/ یک منبع آگاه ایرانی در گفت‌وگو با خبرگزاری «اینترفکس»، روسیه تأکید کرده که طرح ایران برای حل و فصل پرونده هسته‌‌ای طرحی سه مرحله‌ای است که به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران از سوی جامعه جهانی را نیز شامل می‌شود.

این منبع که به نقل از «عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه سخن می‌گفته اعلام کرده که بر اساس این طرح با به رسمیت شناختن حق رسمی ایران در غنی سازی اورانیوم و استفاده از تکنولوژی هسته‌ای برای کاربرد‌های مسالمت آمیز، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران نیز برداشته خواهد شد.

وی افزود: ایران آماده است که  بر درصد مجاز برای غنی سازی اورانیوم مذاکره کند.

این منبع تأکید کرد که مرحله اولیه این طرح شامل اتخاذ اقداماتی برای ایجاد اعتماد متقابل و دوری از تنش میان دو طرف و توجه به نگرانی‌های ایران و غرب برای تلاش برای حل و فصل اختلافات از طریق گفت‌وگو و اجرای فوری توافق‌هایی که در این زمینه حاصل می‌شود است.

وی تأکید کرد که مرحله اولیه این طرح باید طی 6 ماه آینده اجرا شود و مرحله بعدی آن محرمانه است.

18:44/ مذاکرات ایران و 1+5 در روز نخست و پس از برگزاری دو نوبت صبح و عصر پایان یافت. ادامه مذاکرات در روز دوم، فردا صبح آغاز خواهد شد. 

یک منبع نزدیک به هیئت ایرانی درباره این دور از مذاکرات گفت: نشست و مذاکرات به صورت جدی و رو در رو انجام و سوال و جواب های متعددی مطرح شد. ورود به جزییات در همه مراحل در خصوص طرح پیشنهادی ایران صورت گرفت و توضیحات طرف ایرانی ارائه شد.


آخرین ویرایش: 1392/07/23 22:11

1398/03/21 13:17

Hey! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر