تبلیغات
** ایران ** - سخنان حجت الاسلام والمسلمین حیدری کاشانی در برنامه سمت خدا: راه کارها غلبه بر شهوت

سخنان حجت الاسلام والمسلمین حیدری کاشانی در برنامه سمت خدا: راه کارها غلبه بر شهوت

نویسنده : فرزند ایران 1393/04/8 20:23  •    ارسال شده در: زندگی سالم

گفت: بمبی که سوز عشق تو در جان ما گذاشت چندین هزار کشته و زخمی به جا گذاشت ،چشمان عاشقت که مرا تا خدا کشاند قانون سخت جاذبه را زیر پا گذاشت، پل زد کمان ابروی تو بر پل صراط دریای عفو بر عطش کربلا گذاشت ،دریا که دست تو ملوانان که مست تو بر کشتی اش چه خوب خدا ناخدا گذاشت ،آتش کجا اثر به جمال خلیل داشت داغ تو شعله روی دل خیمه ها گذاشت، دستان بی حیای شب از از آسمان به زور خورشید را گرفت و سر نیزه ها گذاشت، گریه امان نداد و ابهام شعر من سرپوش روی عاقبت ماجرا گذاشت.

سوال – در مورد اربعین حسینی توضیحاتی بفرمایید.

پاسخ – انشاءالله دل های ما همگام با زائران کربلا باشد. از نشانه ای اهل ایمان زیارت اباعبدالله در روز اربعین است که انشاءالله ما هم از زائران راه دور امام باشیم. علامه مجلسی در جلد چهل و پنج می فرماید که جابربن عبدالله انصاری و جناب عطیه که از مفسران قرآن بود، خودشان را به کربلا رساندند، شاید آنها اولین کسانی بودند که به سر قبر امام آمده بودند. ایشان خودشان را به روی قبر انداختند و گفتند که آیا دوست و رفیق نباید جواب دوست را بدهد ؟بعد شروع به روضه خوانی کردند: چگونه از تو انتظار جواب داشته باشم وقتی که بین سر و بدن تو فاصله ها افتاده است، در حال گریه و زاری بود که کاروان اهل بیت به کربلا و قتلگاه رسیدند و زینب گریه ها و ناله ها داشت. می نویسند: زینب آنقدر ناله زد تا بیهوش شد. سکینه و بی بی رباب ناله ها داشتند. این روزها و شبها ،برقلب امام زمان(ع) سنگین است .انشاء الله شراره ای از سوز و گداز قلب امام به قلب ما بیفتند و ما مورد عنایت ویژه امام قرار بگیریم.
ای مقتدا برگرد تا دلها حسینی است مولای ما برگرد تا دلها حسینی است رفتی زسرداب و برون آیی زکعبه تا کربلا برگرد تا دلها حسینی است ای که شعارت یا لثارات الحسین است نور خدا برگرد تا دلها حسینی است سرها هنوز از نیزه می خواند شما با نیزه ها برگرد تا دلها حسینی است گفتی فرج را با دعا ازما بخواهید روح دعا برگرد تا دلها حسینی است

سوال – درمورد راه کارها غلبه بر شهوت توضیحاتی بفرمایید.

پاسخ – این بحث در آخرالزمان فراگیر است .حمله ی از سمت چپ شیطان با ایجاد شهوت انگیزی های حرام است یعنی شیطان انسان را به دام شهوات می اندازد. امام علی(ع) می فرماید: شهوت ها زهرهای کشنده هستند. اگر کسی بخواهد خودش را در شهوت ها رها بگذرد عاقبتش زهرهای کشنده است. اگر کسی زهر بنوشد درمان آن سخت است، حالا اگر این زهر به روح وارد شود کار سخت تر می شود. درمان مسمویت های روحی خیلی سخت تر از درمان های مسمویت های مادی است. بعضی ها فکر می کنند که اگر انسان خودش را در مقابل شهوت حرام ها بگذارد می تواند براحتی آنرا درمان کنند. در حالیکه اصل درمان پرهیز است. شهوات دام های شیطان است و رهایی از دام شیطان خیلی سخت است. شرط عقل این است که طرف شهوات نروییم. با فضیلت ترین عبادت پرهیز از حرام های الهی است. حالا عده ای هستند که ارتباطات حرام دارند و نگاه های حرام می کنند، دوای این افراد این است که باید این کارها را ترک کنند و از آن دوری کنند تا به دام های شیطان نیفتند. امام علی(ع) می فرماید :بنده ی شهوت خوارتر از برده ی دیگران است .یعنی کسی که اسیر شهوت خودش است حقیرتر از کسی است که برده ی دیگری شده است. کسی که اسیر شهوت است استعدادهایش شکوفا نمی شود. در مدیریت شهوت، برعفاف گری تاکید شده است . از ویژگی های منحصر به فرد زنبور عسل عفاف گرایی آنهاست. حتی زنبوری که می خواهد آلودگی وارد کندو بکند، با نیش کشنده از بین می رود. این بخاطر عفاف گری زنبور عسل است .تا ما بر ورودی ها و خروجی های دل مان نگهبان نگذاریم و ازآن مراقبت نکنیم و آلودگی ها را دورنکنیم ،گرفتار تحریک کننده های شهوت خواهیم بود. اما علی(ع) می فرماید: صبر در مقابل شهوت و خواسته ی شدید دل، عفت است .با فضلیت ترین عبادت عفت است .ما فکر می کنیم که عبادت نماز و روزه است ولی عفاف هم عبادت است زیرا عفاف یعنی انجام ندادن عمل .امام می فرماید: فضیلت مجاهدی که در راه خدا می جنگد و به شهادت می رسد، بالاتر از کسی نیست که امکان گناه داشته باشد اما عفت ورزی کند. پس مقام عفت ورزی پایین تر از مقام شهدا نیست .مبارزه در راه خدا، عرصه ی جهاد اکبر است و جهاد با نفس و شهوات حرام، عرصه ی جهاد اکبر است .عفیف بودن یک فضیلت انسانی است و مخصوص مجردها نیست. اگر کسی عفیف نباشد با ازدواج هم مشکلش حل نخواهد شد. و اسیر شهوت خواهد بود. عفت همیشگی است ولی در دوران مجردی تمرین عفاف بطور ویژه است و بعد از ازدواج هم باید این عفاف باشد. اگر کسی غریزه ی جنسی را کنترل نکند حتی اگر تمام زنان عالم را هم به ازدواج او دربیاورند ،باز هم در کره ی دیگر بدنبال این عرصه می گردد. این غریزه سرکش است و حد و حدود ندارد. و ویران گر است. هر انسانی اگر بخواهد در مسیر انسانیت حرکت بکند و استعدادهای انسانی او به شکوفایی برسد، باید این نفس حیوانی را مهار کند. کسانی که قبل از ازدواج عفیف نبوده اند در بعد ازدواج عفیف نخواهند شد.
عفیف نزدیک است که مقام ملک الهی برسد و اجر شهدا را داشته باشد و مجاهد میدان جهاد اکبر است .در روز قیامت عده ای به خدا می گویند که به ما جوانی و زیبایی دادی، این باعث شد که ما به راه شهوت برویم ، کار برای ما سخت شد و نتوانستیم خودمان را کنترل کنیم . خدا بعنوان اتمام حجت، برای مردان حضرت یوسف و برای زنان حضرت مریم را مثال می آورد و می فرماید که زیبایی شما بیشتر بود یا زیبایی یوسف ؟زمینه ی گناه برای یوسف در پشت هفت در بسته بیشتر بود یا برای شما. حضرت مریم امتحان عفاف گری زیادی را پشت سر گذاشت و وقتی از مردم گوشه گیری کرده بود ،جبرئیل به شکل یک جوان زیبا ظاهر شد و شرایط هم طوری جلوه داده شد که بستر حرام آماده است. بلافاصله حضرت مریم فرمود: از شر وسوسه های شیطان به خدا پناه می بریم .
آیت الله بهجت می فرمودند:هدف خلقت بندگی وعبودت است ،حقیقت بندگی و عبودیت ترک معصیت و شهوت است.یعنی کسی که ترک معصیه و شهوت ندارد به حقیقت بندگی نرسیده است .ما می خواهیم که بندگی کنیم و معصیتی را هم ترک نکنیم و بدنبال دستورالعمل می گردیم .پس حقیقت عبودیت ما ترک کردن گناه است .اگر ترک معصیت باشد ما طعم عبادت را هم می چشیم . و اهل معرفت می شویم.
راه کارهایی که گفته می شود بعد از ازدواج است .بهترین راه کار برای غلبه بر شهوت ازدواج است .روایت داریم که به هنگام ازدواج یک جوان، شیطان ضجه می کشد. زیرا انسان با ازدواج دوسوم دینش را از شر شیطان نگه می دارد. اکثریت اهل جهنم کسانی هستند که مجرد بوده اند و با ازدواج، شهوت شان را مدیریت نکرده اند. تمام مراجع می فرمایند کسی که نمی تواند شهوت خودش را کنترل کند ازدواج بر او واجب شرعی می شود. الان شرایط ازدواج خیلی سخت است. این ازدواج واجب ،یک مقدمات واجبی را هم دارد که آن برداشتن موانع ازدواج است . یکی از واجب ترین کارها برای والدین و مسئولین فراهم کردن ازدواج برای جوانان است .این یک دستور عمومی است .اگر ما دنبال مادیات هم که باشیم باید روی ازدواج سرمایه گذاری کنیم. تا اینکار فرهنگ سازی بشود. این یک رسالت همگانی است .اگر زمینه ازدواج حل شود، خدا وعده داده است که مشکل فقر و نداری هم حل می شود. ما می گوییم : اول بی نیاز شدن بعد ازدواج کردن ولی خدا می فرماید که اول ازدواج کردن بعد بی نیاز شدن.
جوانی به پیامبر گفت که من محتاج نان هستم. پیامبر به او فرمود که ازدواج کن. جوان تعجب کرد .پیامبر فرمود: ازدواج کن زیرا خداوند روزی را در اهل وعیال و درکانون خانواده قرار داده است .خیلی از کسانی که ازدواج کرده اند فقیر بوده اند ولی بتدریج در فرایند ازدواج بی نیاز شده اند. تجربه هم این را نشان داده است و این قاعده ی آفرینش است .

سوال – آیا در مورد نوجوانان هم توصیه به عفت شده است ؟

جوانان هفده ساله برای غلبه ی برشهوت باید عفاف داشته باشند. یک شاخه ی عفاف جلوگیری از شکم و خوردن است . مثلا با روزه داری و کم خوری شهوت کنترل می شود. می فرماید: کمک بگیرید از صبر و نماز برای کنترل شهوت .دراینجا منظور از صبر همان روزه داری است . یکی از راه های موفقیت حضرت یوسف بر شهوت، روزه داری و نماز بود. امام رضا(ع) می فرماید :روزه داری قدرت کنترل شهوت را به انسان می دهد. پیامبر فرمود: برشما باد ازدواج ،اگر قدرت ازدواج پیدا نکردید، برشما باد به روزه داری. روزه داری و کم خوری، غریزه ی جنسی را کنترل می کند و پرخوری از تحریک کننده های شهوت است. یکی دیگر از تحریک کننده های مجلس حرام و دوستان ناشایست است .پرهیز از تحریک کننده ها همان ورع است .

سوال – صفحه ی 195 قرآن کریم را توضیح بفرمایید.

پاسخ – خدا می فرماید:عده ای در جامعه کارشان فتنه انگیزی است و حق و باطل را قاطی می کنند، اینها درعمق فتنه ها سقوط می کنند.
وقتی شیطان بر حمله های چهارگانه بر قلبی غلبه کرد، این فرد نماینده ی انسان در جامعه ی شیطانی است و بازوی شیطان می شود.در خطبه قاصعه امام می فرماید :کسانی که خودتان را تحت ولایت شیطان قرار داده اند، عاقبت دست شان دست شیطان، چشم شان چشم شیطان و بازوی توانمند شیطان در جامعه ی انسانی می شوند. یکی از کارهای نمایندگان شیطان در جامعه فتنه گری است که عاقبت هم در فتنه ها سقوط می کنند. سردمدار فتنه انگیزی شیطان و کسانی هستند که تحت ولایت شیطان هستند .هر چه به آخر الزمان نزدیک می شویم این فتنه ها پیچیده تر می شود. در آینده ی حمله های چهارگانه شیطان در فتنه های اعتقادی، سیاسی ،اقتصادی ،فرهنگی و شهوانی نمودار می شود. و فتنه ها پیچیده تر می شود. کسانی که در درون شان با شیطان ستیز بی امان نداشته اند در عاقبت ریزش پیدا می کنند. عیسی مسیح پیام آور عفاف بودند و بیشتر از هر چیز به عفت چشم تاکید می کردند. اگر کسی چشمش را کنترل کند به شهوت حرام نمی افتد. نگاه های شهوت انگیز بذر شهوات را در وجود شما می کارد و آنرا به گیاه گناه تبدیل می کند.
با فضیلت ترین عبادت برای همه عفاف است زیرا این یک سرمایه برای آخرت است .غفاف یک فضیلت انسانی است که ارتباطی به قبل یا بعد از ازدواج ندارد. بندگی ما وقتی معلوم می شود که ما در معرض گناه قرار می گیریم و خودداری کنیم. در رساله های عملیه ، نگاه های حرام را از نگاه های غیر حرام فرق گذاشته است. یکی از عوامل تحریک کننده های شهوت حرام ،گفتار بین زنان و مردان نامحرم است .گفتگو بین زن و مردنامحرم، تحریک کننده ی شهوات است. تحریک کننده ی دیگر موسیقی حرام است و اولین کسی که به رقص و پایکوبی پرداخته، ابلیس بوده است .وقتی عنصر شهوت انگیزی حرام در اختیار شیطان قرار گرفت، شیطان به رقص و پایکوبی پرداخت. موسیقی طرب انگیز و رقص آور تحریک کننده است و انسان را به سمت شهوت حرام می کشاند.
امام زمان(عج) می فرماید :قطعا من دعاگوی هر زن و مرد مومنی هستم که ذکر جدم حسین را بشنود و برای تعجیل من دعا کند.آخرین ویرایش: - -

1398/03/21 13:17

I'm curious to find out what blog system you are working with? I'm experiencing some small security problems with my latest blog and I would like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?
1393/04/9 00:50
سلام.خوبی.مطالبت خیلی خوبه. تبادل لینک میکنی؟اگه جوابت مثبته لطفا منو لینک و بیا خبر بده تا لینکت کنم عنوان : دانلود آهنگ جدید ادرس وبلاگ:http://www.idvb.ir منتظرتم
1393/04/8 22:14
سلام وبلاگ زیبایی داری برای افزایش بازدید وبلاگت بیا به آدرس زیر ثبتش کن تا منم بتونم هر روز بهت سر بزنم محلی که وبلاگتو ثبت میکنی بزرگترین دایرکتوری وبلاگ نویسان است و پر بازدید ممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر