سیاست‌های کلی «علم و فناوری» ابلاغ شد

نویسنده : فرزند ایران 1393/06/29 15:24  •    ارسال شده در: خبرهای داغ

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل 110 قانون اساسی سیاستهای کلی «علم و فناوری» را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، ابلاغ کردند.

به گزارش «تابناک» متن سیاستهای کلی علم و فناوری که به رؤسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شده، به این شرح است:

بسم‌ الله‌ الرحمن ‌الرحیم
سیاست‌های كلی علم و فناوری (نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناوری)

1- جهاد مستمر علمی با هدف كسب مرجعیت علمی و فناوری در جهان با تأكید بر:
1-1- تولید علم و توسعه نوآوری و نظریه پردازی.
2-1- ارتقاء جایگاه جهانی كشور در علم و فناوری و تبدیل ایران به قطب علمی و فناوری جهان اسلام.
3-1- توسعه علوم پایه و تحقیقات بنیادی.
4-1- تحول و ارتقاء علوم انسانی بویژه تعمیق شناخت معارف دینی و مبانی انقلاب اسلامی با: تقویت جایگاه و منزلت این علوم، جذب افراد مستعد و با انگیزه، اصلاح و بازنگری در متون، برنامه‌ها و روش‌های آموزشی و ارتقاء كمی و كیفی مراكز و فعالیت‌های پژوهشی مربوط.
5-1- دستیابی به علوم و فناوری‌های پیشرفته با سیاستگذاری و برنامه ریزی ویژه.
2- بهینه سازی عملكرد و ساختار نظام آموزشی و تحقیقاتی كشور به منظور دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز و شكوفایی علمی با تأ‌كید بر:
1-2- مدیریت دانش و پژوهش و انسجام بخشی در سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت راهبردی در حوزه علم و فناوری و ارتقاء مستمر شاخص‌ها و روزآمدسازی نقشه جامع علمی كشور با توجه به تحولات علمی و فنی در منطقه و جهان.
2-2- اصلاح نظام پذیرش دانشجو و توجه ویژه به استعداد و علاقمندی دانشجویان در انتخاب رشته تحصیلی و افزایش ورود دانشجویان به دوره‌های تحصیلات تكمیلی.
3-2- ساماندهی و تقویت نظام های نظارت، ارزیابی، اعتبارسنجی و رتبه بندی در حوزه‌های علم و فناوری.
4-2- ساماندهی نظام ملی آمار و اطلاعات علمی، پژوهشی و فناوری جامع و كارآمد.
5-2- حمایت از تأسیس و توسعه شهرك ها و پارك‌های علم و فناوری.
6-2- توزیع عادلانه فرصت‌ها و امكانات تحصیل و تحقیق در آموزش عالی در سراسر كشور.
7-2- شناسایی نخبگان، پرورش استعدادهای درخشان و حفظ و جذب سرمایه‌های انسانی.
8-2- افزایش بودجه تحقیق و پژوهش به حداقل 4% تولید ناخالص داخلی تا پایان سال 1404 با تأكید بر مصرف بهینه منابع و ارتقاء بهره‌وری.


ادامه مطلب
آخرین ویرایش: 1393/06/29 15:29

نقد بی‌سابقه حاتمی‌کیا بر فیلم‌های بنی‌اعتماد و عیاری و حمایت از تبریزی

نویسنده : فرزند ایران 1393/06/29 15:24  •    ارسال شده در: خبرهای داغ


ما فیلمسازان پر از اشتباه هستیم و به آنها افتخار میکنیم چون از نسل ذریه حضرت آدم هستیم و اصلا این را از ما نگیرید، ابراهیم حاتمی کیا هم یکسری فیلم ساخته که در نیامده است، چه کسی این مسئولیت را به گردن ما انداخته که اصلا اشتباه نکنیم؟ 

حاتمی کیا تاکید کرد: فیلمی مثل «شیار 143» خانم آبیار ساخته میشود که مادری برای تنها بچه اش بال بال میزند و او را به جبهه میفرستد که بچه برنمیگردد و کل فیلم انتظار مادر را نشان میدهد که  آخر هم جنازه بچه اش را تحویل میگیرد؛ من با دیدن این فیلم نمیگویم که که چه غلطی کردیم که جنگیدیم اما از آن طرف فیلمی دیگری ساخته میشود که یک بچه خوشگل و چشم آبی را نشان میدهد که به جنگ میرود و از دست میرود و این را طوری میگوید که اشتباه کردیم جنگیدیم که این درد است. 

وی ادامه داد: درد این است که فیملساز بگوید که من از آبادان فیلم میسازم و میگویم که آبادان شبیه دزد دوچرخه ویتوریو دسیکا است و دزد دوچرخه ای که از کشور فاشیسم زده حرف میزند و کشور من را هم فاشیم زده است، درد این است فیلمساز آبادانی ما از دالامب دلومب قبل از انقلاب حرف بزند و من را با فاشیسم یکی کنی؟ 

حاتمی کیا افزود: بعد بگویی من استایل دزد دوچرخه را اینطور برداشتم، دسیکا مختصات آن کشور است و ماجرایی که برای موسیلینی رخ داده است، آیا من در کشورم موسیلنی داشتم؟ من برای ارسال این فیلم به لوکارنو گریه کردم و گفتم باید از فرستادن این فیلم که کشور ما را ذلیل میکند خجالت بکشید و با جیغ و داد از فارابی بیرون آمدم.ادامه مطلب
آخرین ویرایش: - -

گزارشی تکان‌دهنده از آن روی سکه داعش

نویسنده : فرزند ایران 1393/06/29 15:19  •    ارسال شده در: خبرهای داغ

بحران اقتصادی و بیکاری روی دیگر سکه حضور داعش در عراق است که در سایه خشونت‌ها و جنایت‌های این گروه کمتر مورد توجه قرار گرفته است. به دنبال حضور داعش در عراق و متعاقب آن بحران‌های اقتصادی‌ای که در این کشور به‌وجود آمده، عده زیادی از مردم عراق از کار بیکار شده و به صف کارگران ارزان‌قیمت پیوسته‌اند.

سایت «روز نو» با این مقدمه نوشت: در گزارشی تکان‌دهنده از بازار کارگران سلیمانیه که اخیرا توسط خبرنگار خبرگزاری آناتولی ترکیه مخابره شده، کارمندان دولتی عراق و حتی قاضی شهر به این بازار آمده تا برای سیر کردن شکم خانواده کار کنند؛ چیزی که خود به صراحت به آن می‌گویند «حمالی»!

خبرنگار آناتولی در بازار کارگری سلیمانیه در کمال تعجب با قاضی شهر و کارمند دولتی روبه‌رو می‌شود که برای زنده ماندن و سیر کردن شکم خانواده از اولین ساعات صبح به بازار آمده‌اند تا شاید با کار کارگری پولی به دست آوردند.

در مشاهدات خبرنگار، فاجعه زمانی رخ می‌دهد که در بین عراقی‌های بحران‌زده که تروریست‌های داعش از کار بیکارشان کرده و شهر و کشورشان را به آشوب و آتش کشیده‌اند، کارگرانی از ایران و سوریه هم دیده می‌شود. البته سوری‌ها همانند عراقی‌ها بحران مشابهی را تجربه کرده و حالا علاوه بر اینکه آواره‌اند، بیکار هم هستند.

خبرنگار آناتولی مدعی شده که کارگران ایرانی اما به دلیل دیگری به این بازار آمده‌اند؛ تحریم. تحریم‌های اقتصادی غرب همانند حملات داعش به عراق، به ایران ضربه زده است و خیلی‌ها از کار بیکار شده‌اند. این را یک کارگر ایرانی به صراحت به خبرنگار آناتولی می‌گوید.

کارگران ایرانی، عراقی و سوری از اولین ساعات روز برای کارهای ساختمانی و خدمات منزل از قبیل نظافت به بازار کارگری سلیمانیه می‌آیند و در نهایت کاری که گیرشان می‌آید حمالی است.

یکی از کارگران حاضر در این بازار، کارمند و مامور دولت است اما 3 ماه است که حقوق نگرفته و از این‌رو برای امرار معاش خانواده به بازار کارگران آمده است. محمد می‌گوید هر چقدر کار نباشد بیشتر در عذابم چون به جز کارگری چاره دیگری ندارم.

او می‌گوید: حتی کار حمالی هم باشد انجام می‌دهم.

احمد ایبارکا مرد 54 ساله‌ای که همراه خانواده‌اش از سنجار به سلیمانیه گریخته برای یافتن کار از اولین ساعات روز همراه پسرش به بازار کارگران می‌آید. او می‌گوید که در هفته 4 روز کار پیدا می‌کند و روزانه هم 25 دلار می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، از روستاهای ایران در مرز عراق هم کارگرانی به سلیمانیه آمده‌اند. ابراهیم حسن یکی از این کارگران کردزبان ایرانی است که به دنبال بحران اقتصادی ایران در جریان تحریم به این بازار می‌آید. ابراهیم حسن در حالی که در صف کارگران به انتظار نشسته تا کسی او را برای کار ببرد، از اوضاع بد کار می‌گوید. حسن ابراهیم می‌گوید که حمالی می‌کند و هرکاری که بتواند انجام می‌دهد.

او می‌گوید که تعداد کارگران زیاد شده و دستمزد آنان هم تحت تاثیر آن کاهش یافته است. با این حال چاره‌ای ندارد و با همین میزان دستمزد هم حاضر است کار کند. دستمزدها در اینجا فقط 25 دلار است. 


آخرین ویرایش: 1393/06/29 15:27

به افتخار تیم ملی کشتی فرنگی ایران

نویسنده : فرزند ایران 1393/06/24 01:44  •    ارسال شده در: خبرهای داغ

تیم ملی کشتی فرنگی ایران با کسب 1 طلای سوریان، نقره امید نوروزی و 2 برنز بیابانگرد و قاسم رضایی برای نخستین بار عنوان قهرمانی جهان را کسب کرد.


آخرین ویرایش: 1393/06/24 01:46

به افتخار والیبال ایران

نویسنده : فرزند ایران 1393/06/24 01:41  •    ارسال شده در: خبرهای داغ

روشنفکرانی!!! که می گویند ایرانی ها در کار تیمی ضعیف اند! خاموش لطفا!آخرین ویرایش: 1393/06/24 13:32


تعداد کل صفحات ( 3 ) 1 2 3
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic