** ایران ** این وبلاگ زین پس فقط با وبلاگ هایی که در زمینه علمی و فرهنگی فعالیت دارند تبادلینک خواهد داشت. مطالب اختصاصی را در "مدیریت وبلاگ" دنبال کنید. tag:http://irran1.mihanblog.com 2020-06-02T16:31:02+01:00 mihanblog.com تک بیت عاشقانه 2018-06-03T22:59:02+01:00 2018-06-03T22:59:02+01:00 tag:http://irran1.mihanblog.com/post/993 فرزند ایران عاقبت چشم من افتاد بدان طلعت نیکچشم بد دور از این نیک سرانجامی‌ها#فروغی_بسطامیمنبع : کانال عاشقانه هاhttps://t.me/golshan_jan/1119
عاقبت چشم من افتاد بدان طلعت نیک
چشم بد دور از این نیک سرانجامی‌ها

#فروغی_بسطامی

منبع : کانال عاشقانه ها
https://t.me/golshan_jan/1119
]]>
6 تکنیک برای خارج کردن هر چیزی از پس زمینه 2016-05-25T11:53:23+01:00 2016-05-25T11:53:23+01:00 tag:http://irran1.mihanblog.com/post/992 فرزند ایران منبع : سایت آفتاب گردانچطور می توانیم: - اشیاء با فرم ساده را بیرون بکشیم - یک شخص را بیرون بکشیم - اشیاء تیره را از پس زمینه سفید بیرون بکشیم - ابرها و شعله ها را بیرون بکشیم - با استفاده از Channels مو را بیرن بکشیم - حیوانات پشمالو را بیرون بکشیم - پلاگین های پر قدرت بیرون کشیدن چیز ها قبل از شروع: در تمرین های زیر باید ابتدا لایه پس زمینه را از حالت قفل خارج کنید و یک تصویر جدید در فتوشاپ باز کنید. برای خارج کردن لایه پس زمینه از حالت قفل در پنجره laye منبع : سایت آفتاب گردان

چطور می توانیم: 
- اشیاء با فرم ساده را بیرون بکشیم 
- یک شخص را بیرون بکشیم 
- اشیاء تیره را از پس زمینه سفید بیرون بکشیم 
- ابرها و شعله ها را بیرون بکشیم 
- با استفاده از Channels مو را بیرن بکشیم 
- حیوانات پشمالو را بیرون بکشیم 
- پلاگین های پر قدرت بیرون کشیدن چیز ها 

قبل از شروع: در تمرین های زیر باید ابتدا لایه پس زمینه را از حالت قفل خارج کنید و یک تصویر جدید در فتوشاپ باز کنید. برای خارج کردن لایه پس زمینه از حالت قفل در پنجره layers بر روی آن دوبار کلیک می کنیم (عموماً در پایین سمت راست قرار گرفته است) و OK را در پنجره ای که ظاهر شده است می زنیم.

تمرین 1: چطور اشیاء با فرم ساده را بیرون بکشیم

اشیاء با فرم ساده به سادگی بیرون کشیده می شوند. مانند این سر پیچ که می خواهیم آن را از پس زمینه خارج کنیم.تصویر پیچ را در فتوشاپ باز کنید. ابزار Elliptical Marquee را از نوار ابزار در سمت چپ بردارید. تا زمانی که فرم شئ برای خارج کردن دایره است، از انتخاب دایره ای برای بیرون کشیدن آن استفاده می کنیم. اما قبل از شروع با ابزار انتخاب، باید مرکز پیچ را هایلایت کنیم. جدول فتوشاپ می تواند در اینجا کمک کننده باشد. به view>Show>Grid بروید.راحت تر است که مرکز سر پیچر را پیدا کنیم، ابزار elliptical marquee را برداشته، alt و shift را نگه داشته و بر روی مرکز پیچ کلیک چپ می کنیم و می کشیم تا زمانی که تمام شئ انتخاب شود. 
چرا shift را می زنیم؟ کلید shift اغلب در فتوشاپ برای باقی نگه داشتن اندازه نسبت ها به کار می رود. اگر می خواهید که اندازه اشیاء را بدون تغییر تناسبات آن ها تغییر دهید، باید کلید shift را در زمان تغییر اندازه آن ها نگه دارید. در این مورد اگر شما یک دایره می خواهید باید shift را بزنید، در حالی که زمانی که به یک بیضی نیاز دارید نباید shift را بزنید. 
چرا alt را می زنیم؟ با این کار اولین کلیک با مرکز دایره منطبق می شود. در حالی که اگر این کار را نکنید و "Alt" را نگه ندارید، اولین کلیک با محیط دایره منطبق می شود.زمانی که پیچ انتخاب شد، با رفتن به Select>Inverse (یا زدن shift+ctrl+I) انتخاب را معکوس کرده و delete را بزنید. پس زمینه پاک می شود. 
نکته: در موردی که شما پس زمینه را هنوز شفاف نمی بینید، اما هنوز یک پس زمینه سفید دارید، به این معنا است که لایه پس زمینه را از حالت قفل خارج نکرده اید. زمانی که یک تصویر را در فتوشاپ باز می کنیداین تصویر به طور پیش فرض قفل شده است. برای خارج کردن آن از حالت قفل شده بر روی لایه تصویر دوبار کلیک می کنیم (در پنجره لایه - پایین سمت راست) و در پنجره ای که ظاهر می شود OK را می زنیم. 
نکته 2: اگر می خواهید که یک تصویر را با پس زمینه شفاف ذخیره کنید، باید فرمت .png را انتخاب کنید.حالا پیچ شما از پس زمینه خارج شده است، می توانید از آن برای ترکیب بندی هایتان استفاده کنید مانند اینکه من در این آموزش متنی انجام داده ام:اما برای بیرون آوردن یک فرم نا منظم ساده چه باید کرد؟ در این مورد باید از ابزار Pen استفاده کنید. ابزار Pen به شما این اجازه را می دهد که هر نوع فرمی را با هر انتخابی ایجاد کنید. این ابزار را از نوار ابزار انتخاب کرده و آن را به "paths mode" تنظیم کنید. ما از ابزار pen برای خارج کردن یک سیب استفاده می کنیم. 
آیا می دانید که ابزار pen چطور کار می کند؟ اگر نمی دانید بهتر است که اول نگاهی به این آموزش بیاندازید.

با استفاده از ابزار pen محیط سیب را دورگیری کنید:زمانی که تمام شد ctrl+enter را بزنید تا به ابزار selection دست یابید، shift+ctrl+I را بزنید تا بخش انتخابی معکوس شده و در پایان delete را بزنید.]]>
آموزش ترمیم یک عکس قدیمی (با استفاده از فتوشاپ) 2016-05-23T20:40:09+01:00 2016-05-23T20:40:09+01:00 tag:http://irran1.mihanblog.com/post/991 فرزند ایران منبع : سایت آفتاب گردانآموزش ترمیم یک عکس قدیمی (با استفاده از فتوشاپ)اگر مثل من سن و سالتان در حد یک فسیل باشد(!) احتمالاً عکس‌هایی دارید که قدیمی باشند و دارای چین و چروک.مثلاً این عکس من است، قریب به 20 سال پیش:خیلی خیلی دوستش دارم... موافقید آن را ترمیم کنیم تا بشود این؟ :خوب، شروع می‌کنیم:اولاً عکس را تا جایی که می‌توانید با DPI بالا اسکن کنید. مثلاً 1200 dpi و یا حتی بیشتر.هر چه عکس با کیفیت بالاتری اسکن شود، بهتر می‌توان روی آن زوم کرد و نقاط را ترمیم کرد.- عکس را در ف منبع : سایت آفتاب گردان

آموزش ترمیم یک عکس قدیمی (با استفاده از فتوشاپ)

اگر مثل من سن و سالتان در حد یک فسیل باشد(!) احتمالاً عکس‌هایی دارید که قدیمی باشند و دارای چین و چروک.

مثلاً این عکس من است، قریب به 20 سال پیش:

خیلی خیلی دوستش دارم... موافقید آن را ترمیم کنیم تا بشود این؟ :

خوب، شروع می‌کنیم:

اولاً عکس را تا جایی که می‌توانید با DPI بالا اسکن کنید. مثلاً 1200 dpi و یا حتی بیشتر.

هر چه عکس با کیفیت بالاتری اسکن شود، بهتر می‌توان روی آن زوم کرد و نقاط را ترمیم کرد.

- عکس را در فتوشاپ باز کنید (مهم نیست چه نسخه‌ای از فتوشاپ، ابزارهای ترمیم، از نسخه 6 به بعد تغییر خاصی نداشته‌اند. اما سعی کنید همیشه از آخرین نسخه استفاده کنید. من نسخه CS5 را استفاده می‌کنم)

- برای ترمیم، از ابزار Clone Stamp استفاده می‌کنیم، آن را انتخاب کنید:
همانطور که می‌بینید، نام این ابزار، استامپ است، کار استامپ را به خاطر بیاورید! از روی یک طرح روی یک مکان دیگر کپی ایجاد می‌کند.

- کلیدهای CTRL و + را فشار دهید تا عکس تا جایی که ممکن است، زوم شود. کلید Space را پایین نگه دارید، می‌بینید که موس تبدیل به آیکون دست شد، حالا عکس را بگیرید و جا به جا کنید تا برسید به جایی که یک شکستگی روی عکس می‌بینید.

- در حالی که ابزار استامپ فعال است، کلید Alt را پایین نگه دارید و در جایی از عکس که اولاً سالم است و ثانیاً شباهت زیادتری با بخش خراب عکس دارد، کلیک کنید تا این ابزار یک نمونه از آنجا بردارد. (مثلاً بخش شماره 1 در تصویر زیر سالم است و می‌توان حدس زد که بخش شماره 2 هم شبیه به همان حالت بوده است)

- سپس کلید Alt را رها کنید و در جایی که خراب است، کلیک کنید (مثلاً بخش شماره 2 در تصویر بالا). خواهید دید که یک نمونه از بخش شماره 1 در بخش شماره 2 ایجاد خواهد شد.

- همین! این بود مراحل ترمیم یک عکس!

- تا انتها، همین روال را تکرار کنید. از جایی سالم کپی بگیرید و در جای خراب کلیک کنید.

فقط چند نکته که به بهبود این کار کمک می‌کند:

- اگر جایی احساس کردید که نمونه‌ای که گرفتید مناسب نیست یا اشتباه کلیک کردید، مشکلی نیست، کلیدهای CTRL+Z را بزنید که یک حرکت به عقب برگردید. (اگر می‌خواهید بیش از یک حرکت به عقب برگردید، کلیدهای CTRL+ALT+Z را فشار دهید)

- نمونه‌ای که می‌گیرید اصل ماجراست! خیلی خیلی اهمیت دارد. سعی کنید مدام نمونه بگیرید و در جای دوم کلیک کنید. اینطور نباشد که فقط همان ابتدا یک نمونه بگیرید و با همان نمونه همه جا را پر کنید! خیر، دائماً از نزدیک‌ترین نقطه سالم نمونه بگیرید و کلیک کنید. نمونه، کلیک، نمونه، کلیک، نمونه، کلیک...

- باید خیلی دقیق و ظریف و با حوصله کار کنید. اگر لازم شد، قطر قلم را کم و زیاد کنید. برای این کار روی عکس کلیک راست کنید و لغزنده مربوط به قلم را جلو و عقب ببرید.

به بخشی از تصویر که تصحیح شده است، دقت کنید...

- دائماً زوم عکس را کم و زیاد کنید و ببینید آیا ترمیم‌های شما مناسب است یا خیر، اگر نیست، کمی به عقب برگردید و اصلاح کنید.

نکته: اگر به طور مثال متوجه شدید که پنجاه حرکت پیش از این یک کلیک اشتباه انجام داده‌اید، لازم نیست این همه به عقب برگردید و همه چیز را دوباره شروع کنید، از ابزاری که پایین ابزار استامپ است استفاده کنید (یعنی ابزار History Brush Tool) با این ابزار روی جاهایی که بد ترمیم شده‌اند، بکشید تا به حالت اول برگردند (History) و سپس آن قسمت را دوباره ترمیم کنید.

اینطور بود:

اینطور شد:

 

نکته مهم:

دوست عزیز، اگر آتلیه داری و یا به هر حال عکس یک مشتری یا شخص دوم را ترمیم می‌کنی، دقت کن که او نباید در حین ترمیم، بالای سر تو باشد! نه به این خاطر که ترفندها و روش کار تو لو می‌رود، خیر. من خودم از مخفی کردن دانسته‌ها بیزارم. فقط به این خاطر که اگر کسی مراحل را ببیند، فکر می‌کند بهتر از این هم می‌شد شما کار کنی، وقتی متوجه روال کار شد، در ذهنش ایده‌هایی ظاهر می‌شود که اگر حتی به تو نگوید، اما وقتی کار نهایی را تحویل بدهی، فکر می‌کند تو کم‌کاری کرده‌ای. ضمن اینکه وقتی کار نهایی را ببیند و در جریان کار نباشد، متوجه ایرادات جزئی نمی‌شود، اما اگر بالای سر تو باشد، دقیقاً متوجه می‌شود که فلان جا فلان کلیک را کردی و فلان تغییر ایجاد شد که احتمالاً باب طبع او نبوده است.

به هر حال، همیشه کار نهایی را نشان مشتری دهید و او را درگیر روال کار نکنید...

اگر عکس، سیاه و سفید است، برای رنگی کردن آن از این آموزش کمک بگیرید: رنگی كردن عكسهای سیاه و سفید در 3 سوت

]]>
آموزش روتوش جوش های صورت با ابزار Spot Healing Brush در فتوشاپ 2016-05-22T14:12:53+01:00 2016-05-22T14:12:53+01:00 tag:http://irran1.mihanblog.com/post/990 فرزند ایران منبع :  سایت    photoshoper.irدر این آموزش روتوش صورت شما را با یکی از جالب ترین ابزارهای روتوش تصویر یعنی Spot Healing Brush آشنا می کنم. این ابزار یکی از سه ابزار ویژه ی روتوش عکس در فتوشاپ است ( دو تای دیگر Standard Healing Brush و Patch Tool هستند) که برای اولین بار در فتوشاپ CS2 معرفی شد.اساس کار هر سه ابزار ذکر شده جایگزینی پیکسل های نقاط مختلف عکس است. به عنوان مثال پیکسل هایی را از بخش های سالم برداشته و روی بخش های تخریب شده قرار می دهد و به این ترتیب ناحیه ی آسیب دیده منبع :  سایت    photoshoper.ir

در این آموزش روتوش صورت شما را با یکی از جالب ترین ابزارهای روتوش تصویر یعنی Spot Healing Brush آشنا می کنم. این ابزار یکی از سه ابزار ویژه ی روتوش عکس در فتوشاپ است ( دو تای دیگر Standard Healing Brush و Patch Tool هستند) که برای اولین بار در فتوشاپ CS2 معرفی شد.

اساس کار هر سه ابزار ذکر شده جایگزینی پیکسل های نقاط مختلف عکس است. به عنوان مثال پیکسل هایی را از بخش های سالم برداشته و روی بخش های تخریب شده قرار می دهد و به این ترتیب ناحیه ی آسیب دیده را ترمیم می کند.

هر دو ابزار Standard Healing Brush و Patch Tool به ما اجازه می دهند تا پیکسل های سالم را از جای مناسب عکس برداریم و روی ناحیه ی معیوب بکشیم اما تفاوت Spot Healing Brush در این است که اصلا نیازی به انتخاب پیکسل سالم ندارد بلکه کافی است فقط روی نواحی معیوب کلیک کنید آنگاه به طرز معجزه آسایی آن ناحیه را برای شما ترمیم می کند. Spot Healing Brush در واقع به صورت اتوماتیک از پیکسل های مجاور برای روتوش استفاده می کند. این ابزار وسیله مناسبی برای از بین بردن جوش ها و زخم های صورت و همچنین گرد و غبار از روی عکس است.

انجام خیلی سریعتر عملیات توسط کلیدهای میانبر

Spot Healing Brush به اندازه ی کافی سریع هست اما ما می خواهیم کار را باز هم سریعتر کنیم. برای بزرگ کردن تصویر کلیدهای Ctrl+Space نگه دارید و روی نقطه مورد نظر کلیک کنید همچنین برای کوچک کردن تصویر کلیدهای Alt+Space را نگه داشته و روی نقطه مورد نظر کلیک کنید. برای حرکت درون تصویر یا Pan کردن Space را نگه داشت و روی عکس کلیک را نگه داشته و ماوس را به جهت مورد نظر بکشید.

همچنین نیاز دارید سایز براش را هم تعیین کنید. همیشه سعی کنید سایز براش کمی بزرگتر از ناحیه ی مورد نظر باشد. برای تغییر سریع سایز براش از دکمه های ] و [ روی صفحه کلید استفاده کنید.

در این آموزش می خواهیم جوش های صورت دختر در عکس زیر را با Spot Healing Brush روتوش کنیم.

بیایید شروع کنیم.

مرحله 1: اضافه کردن یک لایه ی خالی

وقتی عکس را در فتوشاپ باز می کنیم در پنل لایه ها درون لایه ی Background قرار می کیرد.

ما قصد روتوش عکس را داریم اما در عین حال می خواهیم عکس اصلی دست نخورده باقی بماند بنابراین یک لایه ی جدید خالی روی لایه ی قبلی ایجاد می کنیم و کارهای روتوش را در این لایه انجام می دهیم. روی New Layer در قسمت پایین پنل لایه ها کلیک کنید:

مرحله 2: تغییر نام لایه ی جدید

فتوشاپ نام لایه ی جدیدی که ایجاد کردیم را Layer 1 می گذارد ولی این نام برای کار ما مناسب نیست بنابراین روی آن دبل کلیک کرده و spot healing را درون آن بنویسید. انتخاب نام های با معنی به ما کمک می کند وقتی تعداد لایه ها زیاد شد گیج نشویم. در نهایت کلید Enter را زده تا نام ثبت شود.

مرحله 3: انتخاب ابزار Spot Healing Brush

از جعبه ابزار Spot Healing Brush را انتخاب کنید. همانطور می بینید با چند ابزار دیگر هم گروه است. اگر ابزار دیگری به جای Spot Healing Brush در حالت انتخاب است روی مثلث مشکی کنار آن چند لحظه کلیک ماوس را نگه دارید تا دیگر ابزارها نمایش داده شود و سپس Spot Healing Brush را انتخاب کنید:

مرحله 4: انتخاب آپشن Sample All Layers

در حالت پیش فرض Spot Healing Brush فقط روی لایه ای که در حالت انتخاب شده است کار می کند و این برای ما که لایه ای خالی روی آن ایجاد کرده ایم مشکل ایجاد می کند زیرا در لایه ی خالی چیزی وجود ندارد که رتوش کنیم. ما باید به فتوشاپ بگوییم روی لایه ی زیری لایه ی جدید کار کند برای همین از نوار آپشن ها در بالای صفحه گزینه ی Sample All Layers را فعال می کنیم:

مرحله 5: انتخاب گزینه ی Content-Aware

اگر از فتوشاپ ورژن CS5 یا جدیدتر استفاده می کنید مطمئن شوید که در نوار آپشن ها گزینه ی Content-Aware انتخاب شده باشد. این ویژگی جدیدی است که در فتوشاپ CS5 اضافه شده است و به Spot Healing Brush کمک می کند هوشمندتر عمل کند. اگر فتوشاپ شما CS4 یا قدیمی تر است گزینه ی Proximity Match را انتخاب کنید:

مرحله 6: روی جوش ها کلیک کنید تا ترمیم شوند

با انتخاب Spot Healing Brush و انتخاب گزینه های Sample All Layers و Content-Aware (یا Proximity Match) تنها کاری که نیاز است انجام دهیم کلیک روی جوش های صورت است تا به طور خودکار ترمیم شوند. با استفاده از کلید های ] و [ اندازه ی براش را طوری تنظیم کنید که از جوش مورد نظر بزرگتر شود سپس روی آن کلیک کنید تا ترمیم شود:

من روسی جوش عکس بالا کلیک می کنم که به صورت زیر اصلاح می شود:

گاهی ممکن است روتوش درست انجام نشود در این مواقع Ctrl+Z را زده و دوباره کار را تکرار کنید:

حال به سراغ قسمت چانه می رویم که جوش های بزرگتری دارد:

برای روتوش از جوش های کوچکتر شروع می کنم:

برای جوش های بزرگتر و وسع تر به جای اینکه اندازه ی براش را بزرگتر کنم از یک اندازه ی متوسط استفاده می کنم و آن را روی ناحیه ی مورد نظر می کشم. همانطور که می بینید به صورت رنگ مشکی نشان داده می شود:

با رها کردن ماوس نتیجه به صورت زیر می شود:

برای نواحی دیگر چانه هم همین کار را تکرار می کنم:

نتیجه ی روتوش چانه به صورت زیر می شود:

در زیر دماغ هم تعدادی جوش وجود دارد:

اندازه براش را دوباره تنظیم می کنم و روی جوش ها کلیک می کنم:

برای جوش های بزرگتر با ماوس کلیک می کنم و می کشم و رها می کنم:

نتیجه به صورت زیر می شود:

تغییر مد براش به Lighten

اگر از Spot Healing Brush برای رفع جوش ها استفاده می کنید بهتر است در نوار آپشن ها Mode را روی Lighten قرار دهید زیرا نتیجه ی بهتری به شما می دهد:

با انتخاب Lighten فتوشاپ فقط پیکسل هایی را تغییر می دهد که تیره تر هستند و به دلیل اینکه جوش ها تیره تر هستند باعث می شود بهتر ترمیم شوند.

عکس اصلی ما به صورت زیر بود:

نتیجه نهایی به صورت زیر درآمد:


آموزش مقدماتی فتوشاپ

 آموزش پنل لایه ها در فتوشاپ - قسمت اول

 آموزش پنل لایه ها در فتوشاپ - قسمت دوم

 آموزش لایه ها در فتوشاپ

 تفاوت Opacity با Fill در لایه های فتوشاپ

 آموزش لایه ی Background در فتوشاپ

 آموزش ماسک در فتوشاپ

 آموزش سریع فتوشاپ CS4

آموزش کامل انتخاب کردن در فتوشاپ

 آموزش ابزار Rectangular Marquee Tool در فتوشاپ

 آموزش ابزار Elliptical Marquee Tool در فتوشاپ

 آموزش ابزار Lasso Tool در فتوشاپ

 آموزش ابزار Polygonal Lasso Tool در فتوشاپ

 آموزش ابزار Magnetic Lasso Tool در فتوشاپ

 آموزش ابزار Magic Wand Tool در فتوشاپ

 آموزش ابزار Quick Selection Tool در فتوشاپ

 آموزش Transforming Selection در فتوشاپ

  آموزش ابزار تایپ (Type) در فتوشاپ

 آموزش شکل ها (Shape) در فتوشاپ

 آموزش برش عکس در فتوشاپ CS6 به وسیله Crop Tool

]]>
آیه هایِ اِعجازِ 2016-04-25T11:52:33+01:00 2016-04-25T11:52:33+01:00 tag:http://irran1.mihanblog.com/post/989 فرزند ایران تقاطع (دفتر شعر محمدلطیف پور)لینک اصلیای نام تو بهترین سرآغازِ غزلچشمانِ تو آیه هایِ اِعجازِ غزلگیسویِ تو آغازِ معمایِ من وپیچیده گی اش،حکایت و رازِ غزللب های تو ابتدایِ اهدافِ من ولبخند تو انتهایِ پروازِ غزلای خاص ترین ترانه،ای همرهِ شعربا سازِ تو می شوم هم آوازِ غزلکافر شده ام به هر چه غیر از تو ولیبا ناز تو می کشم کمی نازِ غزلاز غمزه ی چشمان و کراماتِ تو بودروزی که شدم قافیه پردازِ غزل#محمد_لطیف_پور

تقاطع (دفتر شعر محمدلطیف پور)

لینک اصلیای نام تو بهترین سرآغازِ غزل
چشمانِ تو آیه هایِ اِعجازِ غزل

گیسویِ تو آغازِ معمایِ من و
پیچیده گی اش،حکایت و رازِ غزل

لب های تو ابتدایِ اهدافِ من و
لبخند تو انتهایِ پروازِ غزل

ای خاص ترین ترانه،ای همرهِ شعر
با سازِ تو می شوم هم آوازِ غزل

کافر شده ام به هر چه غیر از تو ولی
با ناز تو می کشم کمی نازِ غزل

از غمزه ی چشمان و کراماتِ تو بود
روزی که شدم قافیه پردازِ غزل

#محمد_لطیف_پور

]]>